SSS

Dövme silme işlemi sırasında hissedilen acı kişiden kişiye değişebilir. Ancak genel olarak dövmenin büyüklüğüne ve rengine göre acı hissedilir. Dövme silme işlemi sırasında acı hissetmemek için lokal anestezi uygulanabilir. Ayrıca lazerle dövme silme işlemi sırasında cildin soğutulması da acıyı azaltabilir.

Dövme sildirme işlemi sırasında ya da sonrasında görülebilecek komplikasyonlar (yan etkiler) arasında uygulama bölgesinde şişlik, kabarıklık ve kızarıklık oluşması, dövme sildirme sonrası su toplaması ve uygulama bölgesinde yanma ve kaşıntı olması yer alabilir. Ancak cilt tipine uygun yöntem seçimi ve uygulama bölgesinde yanma ve kaşıntı olması yer alabilir.

Dövme silme işlemi için kullanılan yöntemler arasında lazerle dövme silme, TCA (Trikloroasetik Asit) ile dövme sildirme ve dövme silme kremleri yer alır. Lazerle dövme silme yöntemi uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen yöntemdir. Bu yöntemde lazer ışınları ciltteki pigmentleri parçalayarak dövmeyi yok eder. TCA yöntemi ise derinin en üst katmanının soyulmasını sağlayarak dövmeyi yok etmeye çalışır. Dövme silme kremleri ise en ucuz ve pratik yöntem olarak bilinir ancak etkisi diğer yöntemlere göre daha azdır.

Dövme silme işlemi dövmenin büyüklüğüne ve rengine göre değişiklik gösterir. Lazerle dövme silme işlemi genelde 4 ile 8 seans arasında tamamlanır ancak dövmenin rengine, yapısına ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Dövmenin büyüklüğüne göre işlem 10 dakikadan başlayıp saatlerce sürebilir. Küçük şekiller için ortalama 15-30 dakika sürerken, büyük dövmeler için saatlerce sürebilir.

Dövme silme işlemleri genellikle 3 ila 10 seans sürmektedir. Ancak kullanılan boyaların türüne, dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline, dövmenin yapılış zamanına ve kullanılan lazer sistemine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Dövme silme işlemi tüm yaş gruplarınatüm cilt tiplerine her mevsimde uygulanabilir. Yazın yapılacak uygulamalarda, sonrasında güneşten korumak önemlidir. Eğer hasta uygulama yapıp yaz tatiline gidecekse bu uygulamayı tatil sonrasına ertelemek daha doğru olur.

Dövme sildirme fiyatları 2023 yılında dövmenin boyutunarengine ve yapılışına göre değişmektedir. 10 cm’e kadar tek renkli dövmeler yaklaşık olarak 4 veya 5 seansta tamamlanır ve 900 TL’ye silinmektedir. 10 cm’e kadar olan fakat birden fazla renk barındıran dövmeler yine 4 veya 5 seansta tamamlanır ve yaklaşık olarak 1000 TL -15000 TL’ye silinmektedir. 10 cm’den büyük ve karışık renkli dövmeler ise ortalama 1500 TL ile 3000 TL arasında silinmesi gerçekleşmektedir1.

Hayır, bir dövme tamamen silinmez ve bazen tamamen silmek mümkün olmayabilir. Ancak lazer tedavisi gibi yöntemlerle dövme azaltılabilir veya görünümü önemli ölçüde hafifletilebilir. Dövmenin tamamen silinmesi birçok faktöre bağlıdır, ancak dövmenin boyutu, rengi ve deri tipi gibi faktörler sonucu etkiler.